Na začátek je potřeba upozornit, že lakrosové hole se liší podle typu lakrosu. V tomto článku se budeme dále zabývat lakrosovou holí (dále lakroskou) na ČESKÝ LAKROS, která se drží jednou rukou.
Zkráceně: kupte si lakrosku tady http://dantikvariat.cz/lakros/prodej.htm pokud chcete vědět proč, čtěte dále.
Hráči českého lakrosu si dříve vyráběli lakrosku sami, nejdříve ze dřeva, hliníku a zkoušeli i jiné materiály, které většinou nevydržely, lámaly se, nedržely tvar, a tím s nimi nešlo pořádně hrát. Vyplétali si oka lakrosek také sami.
Kupovali podivné lakrosky v různých sportovních obchodech, někdy i ve sportovním oddělení obchodního domu Prior. Dodnes se taková lakroska dá koupit a existuje i výrobce, který je nadále masivně prodává. Nakupují je školy, skautské oddíly a jiné sportovní kluby. Výrobce těchto podivných lakrosek kontaktovali hráči českého lakrosu a ukázali mu lakrosku, kterou sami vyvinuli a s níž se dá hrát a hlavně pořádně vystřelit. Bohužel výrobce neprojevil zájem o její výrobu.
Existují tři základní typy lakrosek:
Ta podivná - Tato lakroska je k dostání v různých obchodech a nedoporučujeme ji kupovat. Pokud s ní začnete hrát, získáte špatné návyky techniky práce s lakroskou, což se těžko odnaučuje. Nelze s ní pořádně vystřelit ani nahrát má divný nefunkční výplet. Zkrátka na ni zapomeňte, pokud chcete hrát ligu a s českým lakrosem to myslíte vážně. Dál se o ní nebavme.
Takzvaná moravská - S touto lakroskou dříve hrála většina týmů, na Moravě se sní hrálo déle než se objevila tzv.pražská. Hráči si jí sami vyráběli a stále i pár vyrábí. Některé týmy a jednotlivci s ní hrají dodnes, ale je to menšina. Liší se sklonem oka a výpletem od pražské. (Přidáme obrázek, vyfotíme je na lize).
Takzvaná pražská - Tuto lakrosku doporučujeme. Vyvinula se z historický zkušeností z všemožných pokusů o dokonalou lakrosku pro tuto rychlo dynamickou hru. V současnosti s ní hraje drtivá většina hráčů. Tuto lakrosku si již většinou sami nevyrábějí, ale kupují ji zde: http://dantikvariat.cz/lakros/prodej.htm . Na stránkách je i kontakt na výrobce. Pokud někdo z lakrosáků ví, kdo s touto lakroskou a typem výpletu přišel jako první, dejte nám prosím vědět.
Poznámka: Autor tohoto článku prošel všemi druhy lakrosek od dřevěné, přes tu divnou koupenou ve sportovních potřebách, hliníkovou, ze železné trubky (to byla spíše zbraň, váhou se blížící středověkému palcátu) až po duralovou. Nejdříve hrál s tzv. moravskou a nakonec skončil u tzv. pražské, přičemž začínal hrát lakros na Moravě a stále ho hraje. Jeho názor a pocit na lakrosky se může samozřejmě lišit od ostatních hráčů českého lakrosu.
Podle autora článku je moravská lakroska lepší na nabírání míče ze země, ale nedá se s ní vystřelit tak prudce a přesně. Pokud brankář není zvyklý na tento typ lakrosky u útočícího hráče, může ho střela z této lakrosky překvapit. S lakroskou se dělají trochu jiné pohyby rukou. Znám hráče, kteří dokážou s tímto druhem lakrosky také tvrdě vystřelit, ale to jsou opravdu dlouho hrající hráči. Většinou se však s touto lakroskou nestřílí z větších vzdáleností a hráči se podvědomě více tlačí na kruh k brankáři, odkud střílejí. Vše je však o šikovnosti hráče, takže i dobrý hráč s tzv. moravskou lakroskou dokáže to samé jako s pražskou.
Oproti tzv. moravské lakrosce je tzv. pražská lakroska podle autora článku daleko lepší na prudké, rychlé a přesné střely a hodí se více na rychlé a přesné nahrávky. Naopak je těžší se s ní učit nabírat míč ze země a technika s holí má trochu jiné pohyby rukou než u moravského typu. Opět platí, že pokud je hráč dobrý, dokáže s touto lakroskou to samé jako s moravskou.
Brankářskou lakrosku si většinou každý brankář vyrábí sám.